New Orleans Gezilecek Yerler

Amerika’nın en eşsiz şehirlerinden olan New Orleans birçok özelliği ile cazibe merkezi haline gelmiştir. Caz müziği ile kutlamaları ve mutfağı dünyaca tanınan bir şehirdir. Yemekten dile mimariye kadar farklı unsurların çeşitli kültürlerin sentezi ile yoğurulduğu bu şehri mutlaka ziyaret edin. Turistlerin yoğun olarak Fransız Mahallesi çevresinde ve Bourbon Caddesi etrafında görülmesi dikkat çekicidir. New Orleans’ta birçok cazibe merkezi ve yürüyüş alanları bulunur. Hayvanat bahçelerini gezip şehrin doğal güzelliklerini mutlaka görmelisiniz.

Ulusal İkinci Dünya Savaşı Müzesi

Farklı sergiler ve belgesel parçaları Ulusal İkinci Dünya Savaşı Müzesi’nde yer alan başlıca unsurlardır. Olağanüstü olan bu müze üç bölüme ayrılmıştır. Bir bölümde Pasifik’teki savaş yer alırken diğer bölümde Avrupa’daki savaş bulunur. Üçüncü bölümde ise uçakların bulunduğu bir alan sizi bekler. Müzeyi ziyarete gelenler sergiler aracılığı ile bir odadan diğerine geçer. Kısa siyah beyaz belgesel tarzı filmler ile sergilenen eşyaların savaşta kullanım şekli canlandırılmış olur.

Jackson Meydanı

Fransız Mahallesi’nin merkezinde yer alan ana meydan olarak bilinir. Meydanın ortasında ağaçlar ve yeşillikler ile çevrili bir alanda General Andrew Jackson’a ait binicilik heykeli bulunur. Saint Louis Katedrali meydana yakın bir alanda bulunur. Katedrale yakın bir alanda da Louisiana Eyalet Müzeleri yer alır. Katedralin önünde bulunan alan sanatçıların bulunduğu ve dükkanlar ile restoranların yer aldığı bir ortam olduğu için yoğun olarak turistlerin uğrak yeri olmuştur. Moon Walk adı verilen gezi yeri yürüyüş yapacağınız bir ortamdır.

Fransız Mahallesi

New Orleans’a ziyarete gelen turistlerin çoğu Fransız Mahallesi’ni görmeden gitmez. Mississippi Nehri üzerinde uzanan bu alan mimarlık yemek ve eğlencenin bir arada olmasıyla dikkat çeker. Fransız etkilerinin görüleceği binalar ile çarşılar çatılar mutlaka görmeniz gerekenler arasındadır. New Orleans’a gittiğinizde Fransız etkisini hissettiren binaların artık otel veya restoran olarak kullanıldığını görürsünüz. Fransız Mahallesi’nde en ünlü sokak Bourbon Caddesi olarak görülür. Bourbon Caddesi gündüz güvenli ama geceleri çok kalabalık olur. Royal Caddesi’nde ise üst düzey mağazalar ile  tarihi oteller ve galeriler bulunur. Kaliteli yemekler ve farklı alışveriş seçenekleri için Royal Caddesi tercihleriniz arasında olmalıdır. Fransız Mahallesi’ne yolunuz düşerse Jackson Meydanı ve St Louis Katedrali ziyaret etmeniz gereken yerler arasındadır. Meydanın etrafında sanatçı ve müzisyenleri sık sık görmeniz mümkündür.

Mardi Gras Karnavalı

Mardi Gras salı gününde gerçekleştirilen bir karnaval olup çok çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapar.  Mardi Gras Karnavalı paskalya tarihine bağlı her sene 2 Şubat ile 9 Mart arasındaki bir salı günü değişik etkinlikler ile başlayıp yine salı günü sona erer. Karnavalda kutlamalar bazen günlerce sürer ve çok kalabalık geçer. New Orleans’ın iki hafta süren kutlamaları arasında Mardi Gras yer alır. Günlük geçit törenleri eğlence ve şenliklerin bir arada olduğu bu karnavala mutlaka katılın. Seyirciler karnaval boyunca kaldırımlarda dolaşıp etkinlikleri izler. Bourbon Caddesi insanların yoğun olarak bir araya geldiği alanlar arasındadır. Fransız Mahallesi ise hemen hemen her zaman doludur. Mardi Gras Karnavalı şehre uzun yıllar tanıtıldı ve 19. yüzyıldan itibaren de popüler hale geldi.

St Louis Katedrali

Jackson Meydanı’nın kuzeyinde bulunan katedral New Orleans’ın simgesel yapısı haline gelmiştir. İki eski kilise yerine inşa edilen katedral Amerika’nın en eski Katedrali olarak bilinir. 1794 senesinde yapılan St Louis Katedrali sürekli kullanılır. Papa 2. John Paul da 1987 senesinde St Louis Katedrali’ni ziyaret etmiştir. Katedralde iki büyük yangın yaşandı. Don Andres Almonester de Roxas servetinden harcayarak katedralin inşasına katkıda bulunmuştur.

New Orleans Şehir Parkı

New Orleans’ta bulunan kent parkı geniş bir alanda yer alır. New Orleans Botanik Bahçesi ve New Orleans Sanat Heykel Bahçesi gibi çeşitli alanlar parkta ziyaretçilerin hoşuna giden mekanlardır. Yeni kurulan City Splash Su Parkı çocuklu aileler için keyifli anlar sunar. Tenis alanları ile golf sahaları yürüyüş parkurları parkta bulunan etkinlik alanları arasındadır.

Cabildo’daki Louisiana Eyalet Müzesi

Louis Katedrali’nin solunda yer alan Cabildo 1795 senesinde İspanyol valisinin ikameti için yapılmıştır. Müze tarihi yapısı ve seçkin koleksiyonu ile ziyaretçilerin çok dikkatini çeker. Louisiana Eyalet Müzesi çeşitli etkinliklere ve toplantılara ev sahipliği yapmıştır. Müzede bulunan koleksiyonlar New Orleans ve Louisiana tarihi ile halkına ait unsurları barındırır.

Bahçe Bölgesi

Yeşil bahçeler ve güzel konaklar ile Bahçe Bölgesi refah bir yerleşim alanına sahiptir. Bölgeyi yürüyerek keşfetmek mümkündür. Tarihi öğrenmek ve manzarayı görmek için rehberli turlara katılırsanız daha keyifli zaman geçirirsiniz. Bölgede ünlülere ait evler de bulunur. Ziyarete gelenler sakin ortamın keyfini doyasıya çıkarır. Butikler ile kafeler de bulunan mekanlar arasındadır. Bahçe Bölgesi denilen alanda 19. yüzyıldan kalma geniş ve zarif evleri görme şansınız da vardır.

Koruma Salonu

New Orleans’ta bulunan Koruma Salonu caz müziği ile tanınan eski bir bina olarak bilinir. Tarihi salonda günümüzde bile sanatçılar caz müziği dinletileri sunar. Koruma Salonu’nun bulunduğu bina küçük ve samimi bir hava taşır. Açılış saatleri ile etkinlikler her gün binanın kapısında liste halinde asılır. Ziyarete gitmeden önce bu listeye göz gezdirmenizde fayda vardır.

Steamboat Natchez Gemisi

Steamboat Natchez buharlı gemisinde gezmek ve Mississippi Nehri’ni keşfetmek tatiliniz için çok farklı bir deneyim olacaktır. Gemide seyahat ederek şehri öğrenip bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Yolculuk yaklaşık iki saat sürer ve yemek yeme şansınız da bulunur. Akşam yemeğinizi New Orleans’ın manzarasına karşı yiyebilirsiniz. Sevgililer günü noel ve paskalya gibi önemli zamanlarda özel geziler düzenlenerek etkinlikler yapılır. Önceden rezervasyon yaparsanız gemide yer bulma şansınız daha yüksek olur.

Audubon Hayvanat Bahçesi

Yeşil arazisi ve egzotik hayvanları ile Audubon Hayvanat Bahçesi ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatır. New Orleans’ta bulunan Hayvanat Bahçesi Fransız Mahallesi’ne yakın bir mesafededir. Zürafadan jaguara leopardan orangutana filden gergedana ve timsaha kadar bir çok hayvanı burada görebilirsiniz. Yaz aylarında Audubon Hayvanat Bahçesi ziyaretçileri için serinleme şansı sunan etkinlikler de yapmaktadır.

Jean Lafitte Ulusal Tarihi Park ve Koruma Alanı

Jean Lafitte Ulusal Tarihi Park ve Koruma Alanı fiziksel olarak ayrılmış altı bölgeden oluşur. Parkın iki bölgesi New Orleans’ta bulunur. Doğal güzellikler ve ormanları keşfetmek için parkı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Arkeolojik alanlar ve kalıntılar da burada bulunan başlıca güzellikler arasındadır. Tarihi dokusunu keşfetmek ve doğal güzelliklerinin tadını çıkarmak için Jean Lafitte Ulusal Tarihi Park ve Koruma Alanı görmeniz gereken yerlerin başında yer almalıdır.

New Orleans Sanat Müzesi

New Orleans kent parkının güneyinde yer alan müzede Fransız Amerikan Afrika ve Japon sanatından parçalar sergilenir. Mükemmel bir sanat koleksiyonuna sahip olan New Orleans Sanat Müzesi geçici sergilere de ev sahipliği yapar. Müzenin takvimini önceden incelerseniz geçici sergilerden birini de yakalayabilirsiniz.

Amerika’nın Audubon Akvaryumu

New Orleans şehir merkezine yakın Fransız Mahallesi’ne yürüme mesafesinde olan Audubon Akvaryumu Amerika’da bulunan türlere daha çok yer vermiştir. Ziyarete gidenler akvaryumda Mississippi Nehri’nin tatlı su balıklarını ve Meksika Körfezi’ndeki deniz yaşamını anlatan sergileri inceleyebilir. Amerika ve çevresindeki sularda yaşayan canlıları bu akvaryumda tanıma fırsatınız var. Köpek balıkları ile kaplumbağalar da Audubon Akvaryumu’nun misafirleri arasında yer alır. Çeşitli kültürlerin hayvanlarını incelemek ve tanımak için akvaryumu özellikle çocuklu aileler tercih eder.

Mardi Gras Dünyası Turu

New Orleans şehri şenlikler ile keyifli anlar yaşatan Mardi Gras kutlamaları ile ün kazanmıştır. Ziyaretçiler kutlamaların perde arkasını görmek ve çalışma stüdyolarını keşfetmek için Mardi Gras Dünyası Turu2na katılabilir. Blaine Kern Stüdyoları dünya önde gelen şamandıra üreticilerinin başında gelir. Her sene New Orleans’taki Mardi Gras Geçit Töreni’ne ziyaretçiler kostümleri ile katılır. Rehberli düzenlenen turlar sayesinde sanatçıların ve heykeltıraşların atölyelerini görme şansınız da olabilir.

Bilmeniz Gerekenler

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here